luptand mereu, sa tin in spate,
a zilelor povara; azi sunt satul
si plec in pace.
caci lumea ma omoara.
e numai griji si stres si patimi,
si nici nu pot da afara,
din suflet rani, facute-n ani,
pe truda, minciuna si bani.
joi, 13 decembrie 2012
miercuri, 31 octombrie 2012
12
privind azi lumea, de pe strada,
am incercat sa-i intru-n ganduri.
toti agitati,
fugind gramada
sa dreaga treburi,fara tagada.
ma uit adanc si vad nimic.
si tu si eu suntem la fel,
nu stim sa soarbem viata asta,
si visuri nu mai stim culege,
nici zambete mai des, defel.
atunci de ce asteptam
ca altii sa ne puna-n straita,
daca nu stim in intelect,
s-avem grija de propria viata?
ne plangem soarta si nu-i drept.
nu soarta e de vina.
suntem doar noi fara accept,
ca sigur o sa tina.
dormiti adanc
si va treziti.
ca negru e cosmarul,
si cautati un vinovat.
sa continuati periplul.
si chiar de eu va plictisesc,
cu ale mele aberatii.
stiu sigur ca acum gandesc,
multi dintre voi, in slabe ratii.
miercuri, 24 octombrie 2012
11
broboade de roua,
aglomerate pe mine,
si lumea e noua,
si lumea-i suspine.
eu lupt cu lumina,
ce ochii imi arde.
si sufletul striga;
nu vede departe!
luni, 8 octombrie 2012
10
| azi nu-mi gasesc cuvinte, |
| nu stiu nici ce voi spune. |
| ma simt,sau nu, in vrie, |
| cazand din asta lume. |
| si orisicat as cere, |
| sau orisicat as face, |
| tot liber in cadere, |
| si totu-n jur imi tace. |
| si eu ma zbat, ca tu te zbati, |
| dar sunt zbateri de aripi. |
| ce fac doar vant,intre cei apti, |
| ce stau mult timp in aer. |
vineri, 28 septembrie 2012
9
| azi mi-am propus, sa fiu mai vesel, |
| in ale mele aberatii. |
| sa dau un iz proaspat de viata, |
| crezand ca toate-s revelatii. |
| dar chiar si-asa, impus de mine, |
| tot rar gasesc o cale. |
| de-a rade cand eu doar suspine, |
| am dus in spate, fara zale. |
| nu pot a rade daca-i neagra, |
| a vietii mele cale. |
| dar pot sa cred ca fara teama, |
| voi trece peste-a mortii vale. |
8
| si multi mi-au spus ca-s aberatii, |
| sa stau sa scriu ceea ce simt. |
| dar eu nu pot,cu-a mele natii, |
| s-ascund in suflet un alint. |
| e scrisul unei fraze scurte, |
| ce ma descarca far' de voie. |
| de griji si multe ganduri slute, |
| ca ma-mpresoara-n multe forme. |
vineri, 21 septembrie 2012
7
tarziu si noapte.
si lumini nu-s.
eu caut calea de patruns.
nu stiu, nu pot, nu vad
o cale.
de-a rupe-a vietii zale.
si poate trist,
sau poate-absurd.
ma zbat ca pestele-n navod,
sa scot la minima lumina.
doar ziua ce va vrea sa vina.
sa creasca ei, sa-I vad si eu,
ca duc un dor,
de bine... rau.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)